עיטוש הפוך/״נחירה״ - sneezing Reverse :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

סוג עיטוש זה או נחירה מתרחש בעיקר בכלבים בראכיצפאלים (בעלי אף פחוס/גולגולת קצרה) אולם אנו נתקלים בלא מעט מקרים גם בכלבים דוליוצפאלים (בעלי אף ולסת מוארכים) בכל גיל, מין או גזע אחר הסיבה העיקרית או הראשונית איננה ידועה לחלוטין, אך נקשרת לרוב לאלרגיות, רגישויות/גירויים בדרכי הנשימה, דלקות בדרכי הנשימה העליונות ואפילו דלקות חניכיים וחלל הפה תוארו. חלק מהגורמים גם גוף זר או מסות באזורים האנטומיים הקשורים עלולים לגרום להתקפי עיטוש , אך אלו יהיו שונים לעיתים, ההתקף יבוא לאחר ריגוש של בעלי החיים ,משחק או פעילות גופנית .

 

 

דרכי הנשימה במקרה זה כוללות את החך הרך, הסינוסים, מערות האף מפתח קנה הנשימה ודרכו עד לברונכים. תיאור התופעה: הכלב מנסה להוציא או לבלוע עודפי הפרשה (מוקוס/נזלת) הכלב לרוב יעמוד, רגליו ישרות , ראשו וצווארו מתוחים מעט קדימה והוא מושך/נוחר ארוכות באפו כך שנשמעים קולות שאיפה (נעירה) בתכיפות גבוהה. המופע עצמו נמשך זמן קצר (נמדד בשניות ) ובין לבין המופעים התנהגות הכלב נשארת רגילה לחלוטין.

 

 כיצד לעצור את המופע או כפי שלרוב מכונה על ידי הבעלים כ - : ״ההתקף״ ניתן לגרות את הכלב לבלוע על ידי עיסוי עדין של הגרון, לעסות בעדינות את 2 צידי הנחיריים, למשוך בעדינות רבה את לשון הכלב, או להציע לו לשתות או לאכול משהו טעים, יש שמציעים לנשוף קלות על האף אם המופע בתדירות גבוהה, כדאי לגשת לווטרינר לבדיקה.

 

לעיתים הווטרינר ידגום הפרשות לתרבית ורגישות או ישקול מתן טיפול תרופתי של אנטיהיסטמינים בשילוב סטרואידים או ללא סטרואידים.

 

להקלה על הגודש או הגורם האלרגי לתופעה בשום אופן אין לתת תרופות על דעת עצמכם! זאת מכיוון שהמינונים והתרופות שונים מאוד בין אדם לכלב ואף אינם דומים למינונים כשל ילדים!! המתן עלול להחמיר את התופעות או לחלופין למסך את הסימפטומים-תסמינים שיכולים לעזור לוטרינר באבחון

 

רצוי לשים לב במקרים בהם המופעים ארוכים וחוזרים על עצמם ללא הפסקה , או במידה וישנם מופעים נוספים כגון: הפרשות אף (בעלות צבע שונה, מוגלתיות או דמיות), ירידה בתאבון, שינוי במצב הרוח  (דיכאון, חולשה (, קושי בנשימה (ריריות ולשון בצבע סגלגל אפרפר או לבנבן), שינויים ויזואליים במבנה האף-מסות.

 

במקרים אלו יש לתאם עם הווטרינר בדיקה מקיפה של חללי הפה והאף על מנת לשלול או לאבחן גוף זר , זיהום, דלקת או גידול ולקבל התוויה טיפולית בהתאם.