שעלת:

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

שעלת הינה אחת ממחלת הנשימה הנפוצות והמדבקות ביותר אצל כלבים, עם זאת חשוב לציין שהיא איננה מדבקת לבני האדם. 

היא נגרמת משילוב של זיהום ויראלי וזיהום חיידקי לדרכי הנשימה העליונות ועלולה להתפתח לדלקת ריאות.

הוירוס והחיידק מחוללי המחלה הם: ה"פארה-אינפלואנזה" והבורדטלה ברונכוספטיקה.

לעיתים וירוסים וחיידקים נוספים מעורבים בתהליך המחלה.

 

המחלה נפוצה מאוד בגלל קלות ההדבקה ע״י חשיפה לאירוסולים והפרשות, ומופצים ע״י כלבים חולים בדרך כלל במקומות בהם נמצאים כלבים רבים יחדיו כגון כלביות, גינות כלבים וכיוצ.

 

מתי עלינו לחשוד שהכלב שלנו נדבק?

תקופת הדגירה של המחלה נמשכת כשבוע, ומיד לאחריה מופיע שיעול צורם ויבש שנשמע כאילו לכלב שלכם ״תקוע משהו בגרון״. לפעמים אך לא תמיד, הוא יפלוט ליחה וקצף מהפה בסיום השיעול.

תסמין נוסף שאתם עשויים לראות על הכלב הוא הפרשות מהעיניים ומהאף. יחד עם זאת, בזמן המחלה הכלב שלכם לרוב יהיה עירני יאכל וישתה כרגיל ובכללי ״יתפקד באופן נורמלי״. כמובן ששיעול נבחני עשוי לנבוע גם ממקור אחר, לדוגמא קריסת קנה הנשימה, שאיפת גופים זרים ועוד.

ולכן ההמלצה היא לא ״לאבחן״ באופן עצמאי ולהביא את הכלב לאיבחון ולטיפול בהקדם האפשרי. במידה ואכן זו שעלת, אנחנו נדאג לאבחן את חומרת המחלה, שמשתנה מכלב לכלב ותלויה במישתנים רבים כגון: גיל, מחלות רקע, גזע וכד׳.

במידת הצורך נתווה את הטיפול הנכון והמותאם לכלב שלכם. ההחלמה משעלת לרוב לוקחת כ 10 ימים וזאת בתנאי שלא התפתחה דלקת ריאות או מחלה נלווית אחרת.

כלבים ברכיצפאלים (פחוסי אף כמו שיצו, פג, מלטז, קוואלייר קינג צ’ארלס, בולדוגים וכו) כמו גם כלבים מגזעים קטנים עשויים לפתח הרנייה סרעפתית שניונית לשיעולים ועל מניעה באלו חשובה הרבה יותר.

אנחנו ממליצים להתייעץ איתנו על רפואה נכונה ומונעת כנגד השעלת ולחסן את הכלבים בהתאם לחשיפה וסיכון באופן כללי ובהתאם לגזעים באופן פרטני.

יש לכם שאלות נוספות? אנחנו כאן תמיד בשבילכם, ובשבילם 🐶02-9922628